نقاشی رنگ و روغن ( Oil painting)هفت مرحله نقاشی

به همه افراد بشر توانائی و قدرت آفرینش اعطا شده است، البته با این تفاوت که برخی از افراد روی چنین ویژگی فردی کار کرده‌اند. افراد بسیاری را می‌شناسیم که از همان روزهای اول دلسرد شده‌اند و دیگر دست به هیچ کار هنری‌ای نزده‌اند. آنها بر این باورند که استعداد هنری لازم برای خلق اثرهای زیبا را ندارند.

 

 اگر شما جزو آنها هستید پس مژده می‌دهم که به‌زودی شگفت‌زده خواهید شد. من معتقد که هرکسی می‌تواند نقاشی کند و تا جائی‌که به من مربوط می‌شود اگر و تنها اگر کمی علاقه و مهارت لازم برای امضاء نام خود را داشته باشید، می‌توانید یک نقاش شوید.
باید به مراحل پردازش کارتان اعتماد کنید. روش کلی کار در این مقاله آورده شده است. کافی است هر هفت مرحله را با دقت و همان‌گونه که به شما ارائه شده، انجام دهید. نه آنها را باهم ترکیب کنید، نه این‌که بخشی را خودسرانه حذف کنید. شما باید هریک از این مراحل را با دقت پی‌گیری کرده و ادامه دهید. تا زمانی‌ هم که از نتیجه کارتان در هر مرحله احساس رضایت نکرده‌اید، به سراغ مرحله بعدی نروید.
شما با رعایت کردن اصول کار ”غلیظ روی رقیق“، می‌توانید از این روش برای کار با رنگ روغن و اکریلیک استفاده کنید. شاید نیاز باشد که مدتی صبر کرده تا رنگ کارتان خشک شود. در این مواقع به هیچ‌عنوان عجله نکنید. من به‌طور معمول با اکریلیک کار می‌کنم و سپس روی آن را با رنگ روغن می‌پوشانم.
شاید فکر کنید که این روش نقاشی، اولیه و ساده است، اما مطمئن باشید که نتیجه می‌گیرید. تمرکز اصلی شما باید روی این مسئله باشد که هر آن‌چه را می‌بینید به تصویر بکشید. پس بهتر است کار را شروع کنیم.
● مرحله نخست: بررسی سوژه
با دقت به سوژه‌تان (در این‌جا منظره) بنگرید و آن را بررسی کنید. نام اشیا را فراموش کرده (برای مثال: آسمان، درخت، ابر) و به‌جای آن به دنبال شکل، رنگ، ساختار و ارزش اشیا و سوژه‌ها باشید.
چندین بار با چشم نیمه‌باز به سوژه‌تان نگاه کنید. هنگامی که چشمانتان را نیمه‌باز نگه می‌دارید بخش‌های جزئی و ظرافت‌های سوژه حذف می‌شوند، رنگ‌ها کم‌رنگ‌تر شده و شما می‌توانید حالت، شکل یا حرکت را در تصویر ببینید. بدین شکل سوژه در ذهنتان نقش می‌بندد. حالت‌های سوژه را دوبعدی ارزیابی کنید. عجله جایز نیست، صرف یک ساعت زمان در این مرحله مناسب است.
● مرحله دوم: رنگ زیرین روی بوم
با رنگ زدن روی بوم، زمختی‌ها و درشتی‌های روی بوم سفید را حذف کنید. بدین ترتیب به رنگ این امکان را می‌دهید که آزادانه روی بوم حرکت کند. با این‌ کار دیگر شما هم نگران پوشاندن سفیدی‌های روی بوم نخواهید بود. از یک قلم‌موی بزرگ آغشته به رنگ سی‌ینای سوخته استفاده کنید. اما چرا سی‌ینای سوخته؟ تجربه نشان داده که این رنگ گرم می‌تواند در کنار رنگ‌های دیگر به خوبی جلوه کند و در زمینه‌های آبی و سبز حالتی قرمزگونه به خود می‌گیرد.
از نقاشی کردن لذت ببرید و به قلم‌موی خود اجازه دهید تا آزادانه حرکت کند. نگران ساختن سطحی صاف و هموار نباشید، قلم‌مو را آزاد و رها در دست بگیرید. سعی نکنید به تصویری که در ذهن دارید شکل بدهید. در حال حاضر تنها باید پس‌زمینه را رنگ‌آمیزی کنید. با این کار خود را گرم کرده و از نقاشی لذت ببرید.
رنگ شما باید نه‌چندان غلیظ باشد که صفحه بوم تیره شود و نه‌چندان رقیق باشد که از روی بوم پائین بریزد. همه بخش‌های بوم را بپوشانید و هر وقت که از کارتان احساس رضایت کردید، قلم‌مو را کنار بگذارید.
● مرحله سوم: تشخیص و شناخت اشکال بزرگ
با نگریستن به سوژه، بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین حالت‌ها و شکل‌هایش را بشناسید. با کمک سی‌ینای سوخته و خطوط ناهموار، شکل آنها را مشخص سازید.
پنج یا شش شکل را تشخیص داده و آنها را بدون جزئیاتشان ترسیم کنید. این مرحله بیشتر به سازماندهی ترکیبات و بخش‌های گوناگون نقاشی روی سطح بوم مربوط است. در تصویر می‌بینید که شش یا هفت شکل بزرگ تشخیص داده شده است. پس از این مرحله باید بوم نقاشیتان به تکه‌های یک پازل شبیه شده باشد.
اگر پس از پایان این مرحله متوجه شدید که کار هنوز خیس است، به کمک یک تکه پارچه رنگ را از بخش‌های کم‌رنگ‌تر به قسمت‌های دیگر کار بکشید. برای تشخیص مناطق کم‌رنگ چشمان خود را به حالت نیمه‌باز نگه داشته و به سوژه نگاه کنید. اگر رنگ شما خشک شده و هنوز مشکلی باقی است، نگران نباشید، زیرا در مراحل بعدی هم می‌توانید این مشکل را برطرف سازید.
● مرحله چهارم: ارزش‌گذاری
چشمان خود را به گونه‌ای نیمه‌باز نگه دارید که رنگ را نبینید. (ارزش‌گذاری هیچ ربطی به رنگ ندارد، بلکه به روشن یا تیره بودن کار مربوط است.) نقاشی خود را از تیره‌ترین شروع کنید. پنج ارزش‌گذاری از تیره‌ترین بخش به روشن‌ترین بخش بسازید و با آنها کار کنید. در این‌جا می‌توانید به برخی از قسمت‌ها بیشتر اشاره کنید. از بنفش dinoxine برای تیره‌سازی زیرکار تیره‌ترین بخش‌ها استفاده کنید.
در این تصویر می‌بینید که چگونه بدون افزودن رنگ، به کارمان ارزش داده‌ایم. اگر ارزش‌گذاری‌ها را درست انجام دهید، نقاشیتان از کیفیت بالائی برخوردار می‌شود.
ارزش هریک از بخش‌های سوژه زمانی اهمیت می‌یابند که در رابطه با سایر ارزش‌های کناری قرار گیرند.
● مرحله پنجم: رنگ‌بندی
رنگ را رقیق نگه دارید و روی همه قسمت‌های سی‌ینای سوخته را نپوشانید. اجازه دهید بخش‌های وسیعی از آن دیده شوند. رنگ‌‌ها را حدس بزنید. هر از گاهی هم از رنگ سفید استفاده کنید.
کار را با تیره‌ترین رنگ شروع کنید و سپس به رنگ‌های روشن بروید. هر رنگی که می‌زنید، می‌بایست با ارزش زیرینش هماهنگی داشته باشد. در غیر این‌صورت کیفیت کارتان پائین می‌آید!
از رنگ‌هائی که خوشتان نمی‌آید، استفاده نکنید. شباهت رنگ‌ها به رنگ اصلی هم کفایت می‌کند و نیازی نیست رنگ‌ها دقیقاً همان رنگ‌هائی باشند که می‌بینید. در این تصویر بیشتر رنگ‌ها ناهمواری‌های خودشان را دارند. ما هم از تیره‌ترین رنگ به سمت روشن‌ترین رنگ حرکت کرده‌ایم. به بخش‌هائی که ارزش‌گذاری را آن‌جا انجام داده‌اید، نگاه کنید. چرا می‌خواهید همه آن قسمت‌ها را بپوشانید؟ با به‌کارگیری از رنگ‌های رقیق استفاده می‌کنید، رفته‌رفته قدرت ارزش‌گذاری‌هایتان کم می‌شود. این مسئله طبیعی است، نگران نباشید!
● مرحله شش: تنظیم رنگ‌ها و ارزش‌گذاری‌ها
آیا از رنگ‌آمیزی تیره‌ترین بخش تیره خود رد شده‌اید؟ به عقب برگردید تا دوباره آن را به‌دست آورید. حال به بخش‌های روشن بنگرید. رنگ‌ها به اندازه کافی روشن نیستند با بهره‌گیری از رنگ غلیظ‌تر رویشان کار کنید. رنگ‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که در کنار یکدیگر از ریتم خاصی برخوردار باشند، اما ظرافت‌های دیگر را نیفزائید. تنها روی یک قسمت کار نکنید، بلکه در تمام بخش‌های بوم حرکت کنید.
به رنگ خود اجازه دهید بوم را رنگ کند. آن را مجبور به کشیدن درخت یا گل نکنید. مطمئن باشید خودش به آسانی حرکت خواهد کرد و هر آن‌چه که می‌خواهید به تصویر خواهد داد. در تصویر می‌بینید که برخی از بخش‌های تیره را تیره‌تر کرده، سپس رنگ قرمز و نارنجی افزوده و به آرامی برخی از قسمت‌ها را سبز کرده‌ایم. به رودخانه و پیش‌زمینه هم کمی رنگ سبز سردتر افزوده‌ایم.
● مرحله هفتم: پایان نقاشی
سعی نکنید به سرعت نقاشی را به پایان برسانید، بلکه نقطه‌ای را بیابید تا در آن‌جا بایستید. در برابر دمدمی مزاج‌ بودن، استقامت به خرج دهید تا نقاشی به خوبی تمام شود. حال بهترین فرصت است تا با رنگ غلیظ در محدوده‌های روشن‌تر های‌لایت بزنید. بدون آن‌که قلم‌مو را روی بوم بمالید، ضربه‌هائی در بخش‌های بالای رنگ بزنید.
یک قدم به عقب رفته و به رنگ اجازه دهید که رنگ‌آمیزی را به‌تنهائی انجام دهد! همیشه می‌توان کار کرد. هرچه که بیشتر روی نقاشی کار کنید، احساس می‌کنید نقاشی به کار بیشتری نیاز دارد.

  
 

 


   نشریه تخصصی هنر و رایانه


سه شنبه یکم بهمن 1387 |

 


حسن بلندی کرویق ، تخصص نقاشی رنگ و روغن و برجسته نقاشی روی بوم
........... ........ .....
بنام خالق زيبايي و هنرمند زيبا افرين
(اين وبلاگ يك وبلاگ شخصي واطلاع رساني مي باشد و درج پيوندهاي ديگران يا مطالب ديگر به معني تائيد نمي باشد )
تابلو برجسته نقاشی رنگ و روغن با مدل طبیعت و طراحی چهره از روی مدل را می توانید با نازلترین قیمت سفارش دهید

arash_bo@yahoo.com

 

نقاشي رنگ و روغن - برجسته
مقاله های هنری ، علمی ،فرهنگی و اجتماعی و ...
سیاه قلم
نقاشي با مداد رنگي
آرم شرکت ها و موسسه ها و...
طراحی هیدر وب
طراحی
متن ادبی کلاسیک
نمایشگاه - رنگ و روغن - سیاه قلم
نقاشی رنگ و روغن
عکس و عکاسی
معرفی آثار باستانی و گردشگاه های شهرستان ورزقان
ادبیات داستانی
شعرنو و کلاسیک
آموزش هنر
آموزش درسی
خبر های فرهنگی و هنری
نکته های ادبی
نثر ادبی
نثر ادبی (ترکی )
نثر ادبی (فارسی )

 

 

تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
اردیبهشت 1392
فروردین 1392
اسفند 1391
بهمن 1391
دی 1391
مرداد 1391
تیر 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
دی 1390
آذر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
تیر 1389
خرداد 1389
آرشيو

 

بوم سه بعدی
ترکی ناغیل - داستان های کوتاه ترکی
هنر تجلی آفرینش
دارکوب
جغد - نقاشی رنگ و روغن
نقاشی رنگ و ورغن - عروس ناز
دامنه کوههای ...
میلاد فرخنده علی (ع)
نقاشی رنگ و روغن - خانه امن
نقاشی رنگ و روغن - دختر طبیعت

 

اداراه ارشاد ورزقان
92/1-گالری نقاشی سپیده سید سالکی
92/2 - لذت هنر ، لذت روح
92/3 - کتابخانه یادگارامام (ره)
92/4- عصر حرفه و فن
92/5- نگارینا آرت
92/6- تقدیر را با تدبیر تغییر دهیم
92/7-کتابخانه آیت ا...نجفی اهر
1- یک استکان غزل
3- مازار نیوز ( حسن نژاد )
4- جالبستان کرویق
5- دنیز باخ
6- قلم سبز
7- آذری
8- شعر « اشعار ترکی »
9- انعكاس ماه در آب
10- اوزومديل
11- تصوير نقاش و معرفي نقاش
12- دنيا در آينده
13- قاراداغ ادبیات اوجاغی
14-سوخته دلان
15- نقاشی آبستره و سبک کاردک
16- قیزیل اولکم ( سیاسی اجتماعی فرهنگی)
**بلاگـــــــــــــــــــــــــــــــــــــفا**
17- داینا (رضاعالی )
18- کانون گفتمان دینی
19-خانه موبایل کیارش
20- کامپیوتر (بهنام عباسی )
21- فرهنگی و هنری (زارعی )
22- نقاشی به وسیله پا
23- صدای رنگ
24- گالری هنری هورامان
25- طراحی با ذغال و کنته
26- نقاشی های حسین اکبری _ رنگ و روغن
27- نقاشی های استاد فرشچیان
29- کنار پنجره هنر
30-گون آیدین... وطن
31-پرواز (Parvaz )
32- وبلاگ فرهنگ و هنر ـاستاد ارجمند الياس ممي پور
33- گالری مینیاتور صفا
34-گالری نقاشی با مداد کنته و سیاه قلم
35-خط خطی های من
36- حسابداری
37-وبلاگ شعر و ادبیات ( شاعرعباس ایمانی )
38- گلستان هنر - برد خون
39- زنگ نقاشی
40- ننه خورشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــيد
41- ميمه شهري با طبيعت زيبا و دلنشين
42- SIMA
43- نقاشیهای من
44-در خلسه تغزل
46- خاك جاي تلخي است ...
47-اي قلم سوزونده اثر ....
48 - فضاي رايگان
49- كانون بسيج هنرمندان ورزقان
50- محراب قلم (وبلاگ قرآني )
51- دنیای هنر طراحی و نقاشی
52- قره داغ نيوز (فردين الهياري )
53- فهيمه خدادادي (نقاشي ...)
54- عشق يعني نقاشي ...
55- زندگي جريان دارد...
56- هستی
57- مينياتور نوين (با آثار فاطمه سلطان كمانه )
58- ورزقان نيوز
59- باران روایت همه ی دردهای ماست
60- گالري آوين (خانم فاطمه جعفري )
61- خداشناسي (علي قرباني و ...)
63-صونا
64- گالري نقاشي مدرن
65- كهكشان
66- ورزقان دات نت
67- سرشار از سخاوت واژه ها
68- حدادان
69- deltangi
70- آموزش طراحی_________آموزش نقاشی
71- سفارش نقاشی رنگ و روغن
72-روزهای زندگی معلولین
73- نقاشی برجسته
74-سه پایه نقاشی ام دی اف
75- اشعار استاد جمشید مسیب زاده
76- سیاه قلم - بهمن فائزی
77-گالری نقاشی گل مریم
78- ورزقان (راز)
79- شرقی ام به هر حال (خانم مشیری )
80- گالری طراحی چهره افسانه
81- پایگاه بسیج دانشجویی پردیس فاطمه الزهرا (س) تبریز
82-شرکت راه و ساختمانی ارکان گستر قرن - شاکری

 

ویلن
سایت درج آگهی
miniatur نقاشی
ورزقان نیوز
جالبستان کرویق
فلسفه - شعر - مقاله ...
خبرهای علمی - فرهنگی - اجتماعی - سیاسی - مقاله های مختلف ...

 

RSS 2.0
"هدف هنر، ایجاد عصاره ای بی جان و روشنفکر مآبانه نیستياهو مسنجر
بيوگرافي

.: Weblog Themes By Payamblog :.