نقاشی رنگ و روغن ( Oil painting)معرفی استاد نقاشی رنگ روغن

بنام يزدان پاک

** زندگينامه استاد محمّد کرمي **

      استاد محمّد کرمي در سال 1309 در خانواده اي هنرمند که در زمینه هنر منبّت کاري و نجّاري مهارت بالايي داشته اند در شهرستان گلپایگان ( یکی از شهرستانهای استان اصفهان) متولد شده است. پدرش مرحوم حسین کرمی هنگامی که او دو سال بیشتر نداشت فوت ميکند.

        پس از آن سرپرستي او، برادر و خواهرش را مادرش برعهده گرفته و با توجه به مشکلات آن زمان روزگار سختي را مي گذرانند. پس از مادر ایشان برادر بزرگتر سرپرستي را عهده دار شده و او را در دبستان فردوسي شهر گلپایگان ثبت نام مي کند. تحصیلات خود را تا سوم متوسطه ( درجات تحصيلي دوران ) ادامه داده و با توجه به کمبود منابع مالی خانواده، مجبور به ترک مدرسه شده و با توجه به استعداد فوق العاده اش به استخدام آموزش و پرورش آنزمان در می اید. همزمان با آموزش دانش آموزان در مدرسه، وارد دانشسراي آنزمان شده وموفق به کسب درجه سال اول مقدماتی از آن دانشسرا میگردد.

        با توجه به علاقه بسیارش به هنر موسیقی به تمرین ویلن پرداخته و در مدت زمانی کوتاه دستگاههای موسیقی ایرانی را فرا میگیرد. اگرچه نواختن ویلن روح تشنه هنر او را تا حدی سيراب ميکند اما بقدری نیست که که او کاملا راضی کند.هنرمند هميشه جويای کمال است و هيچ مرزی برای او موجود نيست. استاد نيز از اين قاعده مستثنی نبوده و نيست. اين را ميتوان در گفتار و کلامش و احساسش هنگامی که در مورد خاطرات دوران هنری اش صحبت ميکند يافت و از ابزار و وسايلی که در گوشه  کنار خانه با صفايش برای تزيين استفاده کرده دريافت. همه نوع آثار هنری از منبّت کاری، معّرق، خاتم کاری، شیشه گری، خطاطی و نقاشی گرفته تا حتی گل و بته و خار خس بیابان و سنگهای رودخانه که بطور طبيعی فلک آنها را در مسير حوادث خود بطرز زیبایی مزين کرده، ميتوانيد در خانه اش پیدا کنيد. اينها همه از نگاه عميق او به هنر و همگونی و هارمونی که در هنر وجود دارد خبر ميدهد. اگر چه او کم در اين خصوص صحبت میکند ولی هر انسان عارف و اهل فن با یک نگاه ميفهمد که در درون استاد چه ميگذرد و جهان را از چه زاويه ای مينگرد.

        رنج وغم و درد مردمانی  که هر روز با آنها سر و کار داشته از یکطرف و روح هنری و لطیف او از طرف دیگر، او را در راهی قرار میدهد که نتیجه اش همین آثار هنری اوست. احساس همدردی او با انسانهای رنجدیده و تاثیری که بر روی او گذاشت باعث شد که بدنبال راهی برای ثبت آنها پیدا کند.

 

        در همان زمان بود که هنر نقاشی را بهترین شیوه یافت و به نقاشی روی آورد. او بدون داشتن استاد و امکانات فقط با اتکا به اراده و علاقه بیشمار خود به هنر نقاشی، دریچه جدیدی را در زندگی خود گشود و با پشتکاری عجیب حرفهای دل خود را بتصویر کشید.  بیشتر آثار او بر روی زندگی مردم محلي گلپایگان، روستاها و مناظر طبیعی اطراف این شهرستان متمرکز شده است.

         بايد گفت او شکارچی بسيار ماهری است چرا که برخی لحظات را چنان به تصوير کشيده است که هنوز حس فضای محيط  ترسيم شده در آن زمان را ميتوانيد حس کنید. این (خيسی زمين و بوی نم در فضا )  را می توان در تابلوی " پس از باران در جنگل "  به خوبی  حس کرد  که هنوز از تابلو استشمام می شود.

 

                           تابلوي پس از باران                                

 اولين تابلوي استاد که در سال 1333 نقاشي شده است. 

        با مرور آثار او میتوان به سادگی این موضوع را دریافت. در آثار او صفای محیط  و دل مردمان چنان بتصویر کشیده شده است که دل هیچ سالک وعاشقی از دیدن آنها سیر نمیشود. قابل ذکر است که در این مدت تنها با حقوق معلمی زندگی را سپری کرده و ابزار و وسایل مورد نیاز خود را با همین درآمد کم معلمی تامین کرده است. از گران بودن وسایل نقاشی راضی نیست و با سختی آنها را تهیه میکند . اگر چه در زند گی رنجهای زيادی را متحمل شده و بسيار آزار کشيده است  ولی تا کنون بياد ندارد که از کسی کينه ای در دل داشته باشد که اين خود کنايه از روح لطيف و هنری  اين هنرمند  گرامی  می کند. .

        یکی ازویژگیهای بارز شخصیتی این هنرمند اینست که به نقاشی تنها بچشم هنر نگریسته و هیچگاه از آن برای کسب درآمد استفاده نکرده است و هنوز هم با همان حقوق معلمی زندگی را سپری میکند. بگفته خودش هیچ تابلوی خود را تا کنون برای فروش بتصویر نکشیده و نفروخته است و تمام آثار خود را مانند فرزندان خود حفظ کرده و دوست دارد، چرا که هر يک از تابلوهايش بیانگر خاطرات  لحظه به لحظه زندگی اوست.

 

        از تعداد تابلوهای او آمار دقیقی در دست نیست ولی حدود هزار تابلو  از انواع تکنیکهای ترسیمی و شیوه های مختلف  از این هنرمند مردم دوست  میتوان یافت.  تمرکز او بیشتر بر نقاشی رنگ روغن بوده اگر چه در میان آثار او میتوان تابلوهای آبرنگ، سیاه قلم، مداد رنگی، پاستل و ... پیدا کرد. محمّد کرمی در کمال صداقت و با خلوص نیت میگوید که از زندگی ام راضی هستم و بجز خدا بکسی نیازی ندارم.

        استاد محمّد کرمی عاشق ایران و شهرش گلپایگان است و به آن افتخار میکند. او علاقه زیادی به طبیعت داشته و اغلب اوقات خود را صرف بتصویر کشیدن طبیعت زیبای اطراف محل زندگیش یعنی شهرستان گلپایگان کرده و میکند. مدت 10 سال دبیر نقاشی دبیرستانهای گلپایگان بوده واغلب فرهیختگان و دانش آموختگان  گذشته و مردم مهربان کنونی این شهرستان او را بخوبی می شناسند و نام او را در کنار هنرمندان دیگر این خطه همیشه به افتخار بزبان می آورند.

        تصاویری هم که مشاهده میکنید بریده هایی  از دستنوشته های این هنرمند عزیز است که در کمبود وقت برای من نوشته است و من برای حفظ امانت گفتار، پاره هایی از آنرا برای شما انتخاب کرده ام.

                                                                    با سپاس

                                                                    دکتر محمد علي عمو کرمي

                                                                آذر ماه 1385


پنجشنبه سوم بهمن 1387 |

 

هفت مرحله نقاشی

به همه افراد بشر توانائی و قدرت آفرینش اعطا شده است، البته با این تفاوت که برخی از افراد روی چنین ویژگی فردی کار کرده‌اند. افراد بسیاری را می‌شناسیم که از همان روزهای اول دلسرد شده‌اند و دیگر دست به هیچ کار هنری‌ای نزده‌اند. آنها بر این باورند که استعداد هنری لازم برای خلق اثرهای زیبا را ندارند.

 

 اگر شما جزو آنها هستید پس مژده می‌دهم که به‌زودی شگفت‌زده خواهید شد. من معتقد که هرکسی می‌تواند نقاشی کند و تا جائی‌که به من مربوط می‌شود اگر و تنها اگر کمی علاقه و مهارت لازم برای امضاء نام خود را داشته باشید، می‌توانید یک نقاش شوید.
باید به مراحل پردازش کارتان اعتماد کنید. روش کلی کار در این مقاله آورده شده است. کافی است هر هفت مرحله را با دقت و همان‌گونه که به شما ارائه شده، انجام دهید. نه آنها را باهم ترکیب کنید، نه این‌که بخشی را خودسرانه حذف کنید. شما باید هریک از این مراحل را با دقت پی‌گیری کرده و ادامه دهید. تا زمانی‌ هم که از نتیجه کارتان در هر مرحله احساس رضایت نکرده‌اید، به سراغ مرحله بعدی نروید.
شما با رعایت کردن اصول کار ”غلیظ روی رقیق“، می‌توانید از این روش برای کار با رنگ روغن و اکریلیک استفاده کنید. شاید نیاز باشد که مدتی صبر کرده تا رنگ کارتان خشک شود. در این مواقع به هیچ‌عنوان عجله نکنید. من به‌طور معمول با اکریلیک کار می‌کنم و سپس روی آن را با رنگ روغن می‌پوشانم.
شاید فکر کنید که این روش نقاشی، اولیه و ساده است، اما مطمئن باشید که نتیجه می‌گیرید. تمرکز اصلی شما باید روی این مسئله باشد که هر آن‌چه را می‌بینید به تصویر بکشید. پس بهتر است کار را شروع کنیم.
● مرحله نخست: بررسی سوژه
با دقت به سوژه‌تان (در این‌جا منظره) بنگرید و آن را بررسی کنید. نام اشیا را فراموش کرده (برای مثال: آسمان، درخت، ابر) و به‌جای آن به دنبال شکل، رنگ، ساختار و ارزش اشیا و سوژه‌ها باشید.
چندین بار با چشم نیمه‌باز به سوژه‌تان نگاه کنید. هنگامی که چشمانتان را نیمه‌باز نگه می‌دارید بخش‌های جزئی و ظرافت‌های سوژه حذف می‌شوند، رنگ‌ها کم‌رنگ‌تر شده و شما می‌توانید حالت، شکل یا حرکت را در تصویر ببینید. بدین شکل سوژه در ذهنتان نقش می‌بندد. حالت‌های سوژه را دوبعدی ارزیابی کنید. عجله جایز نیست، صرف یک ساعت زمان در این مرحله مناسب است.
● مرحله دوم: رنگ زیرین روی بوم
با رنگ زدن روی بوم، زمختی‌ها و درشتی‌های روی بوم سفید را حذف کنید. بدین ترتیب به رنگ این امکان را می‌دهید که آزادانه روی بوم حرکت کند. با این‌ کار دیگر شما هم نگران پوشاندن سفیدی‌های روی بوم نخواهید بود. از یک قلم‌موی بزرگ آغشته به رنگ سی‌ینای سوخته استفاده کنید. اما چرا سی‌ینای سوخته؟ تجربه نشان داده که این رنگ گرم می‌تواند در کنار رنگ‌های دیگر به خوبی جلوه کند و در زمینه‌های آبی و سبز حالتی قرمزگونه به خود می‌گیرد.
از نقاشی کردن لذت ببرید و به قلم‌موی خود اجازه دهید تا آزادانه حرکت کند. نگران ساختن سطحی صاف و هموار نباشید، قلم‌مو را آزاد و رها در دست بگیرید. سعی نکنید به تصویری که در ذهن دارید شکل بدهید. در حال حاضر تنها باید پس‌زمینه را رنگ‌آمیزی کنید. با این کار خود را گرم کرده و از نقاشی لذت ببرید.
رنگ شما باید نه‌چندان غلیظ باشد که صفحه بوم تیره شود و نه‌چندان رقیق باشد که از روی بوم پائین بریزد. همه بخش‌های بوم را بپوشانید و هر وقت که از کارتان احساس رضایت کردید، قلم‌مو را کنار بگذارید.
● مرحله سوم: تشخیص و شناخت اشکال بزرگ
با نگریستن به سوژه، بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین حالت‌ها و شکل‌هایش را بشناسید. با کمک سی‌ینای سوخته و خطوط ناهموار، شکل آنها را مشخص سازید.
پنج یا شش شکل را تشخیص داده و آنها را بدون جزئیاتشان ترسیم کنید. این مرحله بیشتر به سازماندهی ترکیبات و بخش‌های گوناگون نقاشی روی سطح بوم مربوط است. در تصویر می‌بینید که شش یا هفت شکل بزرگ تشخیص داده شده است. پس از این مرحله باید بوم نقاشیتان به تکه‌های یک پازل شبیه شده باشد.
اگر پس از پایان این مرحله متوجه شدید که کار هنوز خیس است، به کمک یک تکه پارچه رنگ را از بخش‌های کم‌رنگ‌تر به قسمت‌های دیگر کار بکشید. برای تشخیص مناطق کم‌رنگ چشمان خود را به حالت نیمه‌باز نگه داشته و به سوژه نگاه کنید. اگر رنگ شما خشک شده و هنوز مشکلی باقی است، نگران نباشید، زیرا در مراحل بعدی هم می‌توانید این مشکل را برطرف سازید.
● مرحله چهارم: ارزش‌گذاری
چشمان خود را به گونه‌ای نیمه‌باز نگه دارید که رنگ را نبینید. (ارزش‌گذاری هیچ ربطی به رنگ ندارد، بلکه به روشن یا تیره بودن کار مربوط است.) نقاشی خود را از تیره‌ترین شروع کنید. پنج ارزش‌گذاری از تیره‌ترین بخش به روشن‌ترین بخش بسازید و با آنها کار کنید. در این‌جا می‌توانید به برخی از قسمت‌ها بیشتر اشاره کنید. از بنفش dinoxine برای تیره‌سازی زیرکار تیره‌ترین بخش‌ها استفاده کنید.
در این تصویر می‌بینید که چگونه بدون افزودن رنگ، به کارمان ارزش داده‌ایم. اگر ارزش‌گذاری‌ها را درست انجام دهید، نقاشیتان از کیفیت بالائی برخوردار می‌شود.
ارزش هریک از بخش‌های سوژه زمانی اهمیت می‌یابند که در رابطه با سایر ارزش‌های کناری قرار گیرند.
● مرحله پنجم: رنگ‌بندی
رنگ را رقیق نگه دارید و روی همه قسمت‌های سی‌ینای سوخته را نپوشانید. اجازه دهید بخش‌های وسیعی از آن دیده شوند. رنگ‌‌ها را حدس بزنید. هر از گاهی هم از رنگ سفید استفاده کنید.
کار را با تیره‌ترین رنگ شروع کنید و سپس به رنگ‌های روشن بروید. هر رنگی که می‌زنید، می‌بایست با ارزش زیرینش هماهنگی داشته باشد. در غیر این‌صورت کیفیت کارتان پائین می‌آید!
از رنگ‌هائی که خوشتان نمی‌آید، استفاده نکنید. شباهت رنگ‌ها به رنگ اصلی هم کفایت می‌کند و نیازی نیست رنگ‌ها دقیقاً همان رنگ‌هائی باشند که می‌بینید. در این تصویر بیشتر رنگ‌ها ناهمواری‌های خودشان را دارند. ما هم از تیره‌ترین رنگ به سمت روشن‌ترین رنگ حرکت کرده‌ایم. به بخش‌هائی که ارزش‌گذاری را آن‌جا انجام داده‌اید، نگاه کنید. چرا می‌خواهید همه آن قسمت‌ها را بپوشانید؟ با به‌کارگیری از رنگ‌های رقیق استفاده می‌کنید، رفته‌رفته قدرت ارزش‌گذاری‌هایتان کم می‌شود. این مسئله طبیعی است، نگران نباشید!
● مرحله شش: تنظیم رنگ‌ها و ارزش‌گذاری‌ها
آیا از رنگ‌آمیزی تیره‌ترین بخش تیره خود رد شده‌اید؟ به عقب برگردید تا دوباره آن را به‌دست آورید. حال به بخش‌های روشن بنگرید. رنگ‌ها به اندازه کافی روشن نیستند با بهره‌گیری از رنگ غلیظ‌تر رویشان کار کنید. رنگ‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که در کنار یکدیگر از ریتم خاصی برخوردار باشند، اما ظرافت‌های دیگر را نیفزائید. تنها روی یک قسمت کار نکنید، بلکه در تمام بخش‌های بوم حرکت کنید.
به رنگ خود اجازه دهید بوم را رنگ کند. آن را مجبور به کشیدن درخت یا گل نکنید. مطمئن باشید خودش به آسانی حرکت خواهد کرد و هر آن‌چه که می‌خواهید به تصویر خواهد داد. در تصویر می‌بینید که برخی از بخش‌های تیره را تیره‌تر کرده، سپس رنگ قرمز و نارنجی افزوده و به آرامی برخی از قسمت‌ها را سبز کرده‌ایم. به رودخانه و پیش‌زمینه هم کمی رنگ سبز سردتر افزوده‌ایم.
● مرحله هفتم: پایان نقاشی
سعی نکنید به سرعت نقاشی را به پایان برسانید، بلکه نقطه‌ای را بیابید تا در آن‌جا بایستید. در برابر دمدمی مزاج‌ بودن، استقامت به خرج دهید تا نقاشی به خوبی تمام شود. حال بهترین فرصت است تا با رنگ غلیظ در محدوده‌های روشن‌تر های‌لایت بزنید. بدون آن‌که قلم‌مو را روی بوم بمالید، ضربه‌هائی در بخش‌های بالای رنگ بزنید.
یک قدم به عقب رفته و به رنگ اجازه دهید که رنگ‌آمیزی را به‌تنهائی انجام دهد! همیشه می‌توان کار کرد. هرچه که بیشتر روی نقاشی کار کنید، احساس می‌کنید نقاشی به کار بیشتری نیاز دارد.

  
 

 


   نشریه تخصصی هنر و رایانه


سه شنبه یکم بهمن 1387 |

 


حسن بلندی کرویق ، تخصص نقاشی رنگ و روغن و برجسته نقاشی روی بوم
........... ........ .....
بنام خالق زيبايي و هنرمند زيبا افرين
(اين وبلاگ يك وبلاگ شخصي واطلاع رساني مي باشد و درج پيوندهاي ديگران يا مطالب ديگر به معني تائيد نمي باشد )
تابلو برجسته نقاشی رنگ و روغن با مدل طبیعت و طراحی چهره از روی مدل را می توانید با نازلترین قیمت سفارش دهید

arash_bo@yahoo.com

 

نقاشي رنگ و روغن - برجسته
مقاله های هنری ، علمی ،فرهنگی و اجتماعی و ...
سیاه قلم
نقاشي با مداد رنگي
آرم شرکت ها و موسسه ها و...
طراحی هیدر وب
طراحی
متن ادبی کلاسیک
نمایشگاه - رنگ و روغن - سیاه قلم
نقاشی رنگ و روغن
عکس و عکاسی
معرفی آثار باستانی و گردشگاه های شهرستان ورزقان
ادبیات داستانی
شعرنو و کلاسیک
آموزش هنر
آموزش درسی
خبر های فرهنگی و هنری
نکته های ادبی
نثر ادبی
نثر ادبی (ترکی )
نثر ادبی (فارسی )
رنگ و روغن (17)
نقاشی (11)
طراحی (8)
گل (6)
برجسته (6)
عکس (5)
طبیعت (5)
بهار (4)
سال نو (4)
نمایشگاه (4)
طرح جلد (4)
نقاشی رنگ و روغن (3)
پرندگان (3)
عيد (3)
چهره (3)
کلاسیک (3)
داستان کوتاه (3)
عشق (3)
سه بعدی (3)
متن ادبی (3)

 

 

تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
اردیبهشت 1392
فروردین 1392
اسفند 1391
بهمن 1391
دی 1391
مرداد 1391
تیر 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
دی 1390
آذر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
تیر 1389
خرداد 1389
آرشيو

 

بوم سه بعدی
ترکی ناغیل - داستان های کوتاه ترکی
هنر تجلی آفرینش
دارکوب
جغد - نقاشی رنگ و روغن
نقاشی رنگ و ورغن - عروس ناز
دامنه کوههای ...
میلاد فرخنده علی (ع)
نقاشی رنگ و روغن - خانه امن
نقاشی رنگ و روغن - دختر طبیعت

 

اداراه ارشاد ورزقان
92/1-گالری نقاشی سپیده سید سالکی
92/2 - لذت هنر ، لذت روح
92/3 - کتابخانه یادگارامام (ره)
92/4- عصر حرفه و فن
92/5- نگارینا آرت
92/6- تقدیر را با تدبیر تغییر دهیم
92/7-کتابخانه آیت ا...نجفی اهر
1- یک استکان غزل
3- مازار نیوز ( حسن نژاد )
4- جالبستان کرویق
5- دنیز باخ
6- قلم سبز
7- آذری
8- شعر « اشعار ترکی »
9- انعكاس ماه در آب
10- اوزومديل
11- تصوير نقاش و معرفي نقاش
12- دنيا در آينده
13- قاراداغ ادبیات اوجاغی
14-سوخته دلان
15- نقاشی آبستره و سبک کاردک
16- قیزیل اولکم ( سیاسی اجتماعی فرهنگی)
**بلاگـــــــــــــــــــــــــــــــــــــفا**
17- داینا (رضاعالی )
18- کانون گفتمان دینی
19-خانه موبایل کیارش
20- کامپیوتر (بهنام عباسی )
21- فرهنگی و هنری (زارعی )
22- نقاشی به وسیله پا
23- صدای رنگ
24- گالری هنری هورامان
25- طراحی با ذغال و کنته
26- نقاشی های حسین اکبری _ رنگ و روغن
27- نقاشی های استاد فرشچیان
29- کنار پنجره هنر
30-گون آیدین... وطن
31-پرواز (Parvaz )
32- وبلاگ فرهنگ و هنر ـاستاد ارجمند الياس ممي پور
33- گالری مینیاتور صفا
34-گالری نقاشی با مداد کنته و سیاه قلم
35-خط خطی های من
36- حسابداری
37-وبلاگ شعر و ادبیات ( شاعرعباس ایمانی )
38- گلستان هنر - برد خون
39- زنگ نقاشی
40- ننه خورشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــيد
41- ميمه شهري با طبيعت زيبا و دلنشين
42- SIMA
43- نقاشیهای من
44-در خلسه تغزل
46- خاك جاي تلخي است ...
47-اي قلم سوزونده اثر ....
48 - فضاي رايگان
49- كانون بسيج هنرمندان ورزقان
50- محراب قلم (وبلاگ قرآني )
51- دنیای هنر طراحی و نقاشی
52- قره داغ نيوز (فردين الهياري )
53- فهيمه خدادادي (نقاشي ...)
54- عشق يعني نقاشي ...
55- زندگي جريان دارد...
56- هستی
57- مينياتور نوين (با آثار فاطمه سلطان كمانه )
58- ورزقان نيوز
59- باران روایت همه ی دردهای ماست
60- گالري آوين (خانم فاطمه جعفري )
61- خداشناسي (علي قرباني و ...)
63-صونا
64- گالري نقاشي مدرن
65- كهكشان
66- ورزقان دات نت
67- سرشار از سخاوت واژه ها
68- حدادان
69- deltangi
70- آموزش طراحی_________آموزش نقاشی
71- سفارش نقاشی رنگ و روغن
72-روزهای زندگی معلولین
73- نقاشی برجسته
74-سه پایه نقاشی ام دی اف
75- اشعار استاد جمشید مسیب زاده
76- سیاه قلم - بهمن فائزی
77-گالری نقاشی گل مریم
78- ورزقان (راز)
79- شرقی ام به هر حال (خانم مشیری )
80- گالری طراحی چهره افسانه
81- پایگاه بسیج دانشجویی پردیس فاطمه الزهرا (س) تبریز
82-شرکت راه و ساختمانی ارکان گستر قرن - شاکری

 

ویلن
سایت درج آگهی
miniatur نقاشی
ورزقان نیوز
جالبستان کرویق
فلسفه - شعر - مقاله ...
خبرهای علمی - فرهنگی - اجتماعی - سیاسی - مقاله های مختلف ...

 

RSS 2.0
"هدف هنر، ایجاد عصاره ای بی جان و روشنفکر مآبانه نیستياهو مسنجر
بيوگرافي

.: Weblog Themes By Payamblog :.